הכנה לוועדת התאמה

ועדת התאמה הינה מקום בו בודקים את התאמתו של חייל לשירות בצה"ל. ועדת ההתאמה מורכבת לרוב מכמה קציני שלישות וקצין מקא"ם פיקודי, כשבראש כל אלו עומד מפקד בדרגת סא"ל לפחות. במידה ויש צורך והוא רואה זאת לנכון, רשאי יו"ר הועדה לצרף גורמים נוספים. הועדה מתכנסת כשמתעורר צורך לבחון את יכולתו של חייל/ת להמשיך ולשרת בצה"ל מסיבות שונות (התנהגות בעייתית, מצוקה כלכלית, מצב משפחתי חריג וכדומה).

ועדת ההתאמה אינה יכולה לקבוע את מידת התאמתו של החייל למסגרת הצבאית, היא בסך הכול ממליצה למפקדי מיט"ב על שינוי מסגרת או שחרור משירות סדיר בטרם עת מסיבות שונות. מפקדי מיט"ב הם היחידים הרשאים להכריע בדבר אי ההתאמה לשירות של חייל/ת.

כדי להגיע מוכנים ככל האפשר לוועדת ההתאמה, מומלץ לפנות לעו"ד המתמחה בהכנה לוועדת התאמה. באופן כזה מגיעים לוועדה מוכנים, כשכל הטיעונים הרלוונטיים ברורים לכל אחד מהצדדים הנוגעים בדבר.

הכנה לוועדת התאמה – מדוע היא כה חשובה?

הכנה לוועדת התאמה מומלצת מאוד גם עבור אדם שבטוח שהטיעונים שבפיו ישכנעו את הועדה ומפקדיה. הכנה ראויה הנעשית באופן איכותי ובהדרכת איש מקצוע המומחה בתחום, עשויה להעלות באופן משמעותי את הסיכוי לקבלת החלטה נכונה מצד הגורמים הנוגעים בדבר. כאמור, עו"ד צבאי הבקיא בתחום זה יוכל לסייע רבות, לדבר במקום החייל ולהוסיף טיעונים נוספים מעבר לדברים שנאמרו.

כיצד מתנהלת הועדה?

כשהחייל מגיע לוועדת ההתאמה, הוא פותח בטיעונים שבגינם מגיע לו להשתחרר או לפרוש בטרם עת משירותו בצה"ל. ועדת ההתאמה (הנקראת גם ועדת שחרור מצה"ל) שומעת את טיעוניו ומקבלת המלצות ומסמכים חשובים מצד הגורמים הקשורים לבריאות הנפש. לאחר שקלול כל הנתונים, הועדה מתכנסת ומחליטה באשר להמשך שירות החייל בצה"ל. ייתכן והועדה תחליט על אי התערבות בנוגע לשחרור. במקרה כזה, החייל ימשיך לשהות במסגרת הצבאית בתנאים שהורגל אליהם קודם. במידה והחייל ימצא לא מתאים לצה"ל יהיו מצבים בהם ישנו את מקומו ומסגרתו או יפטרו אותו כליל מהשירות הצבאי.

חשוב לדעת, שלעיתים עקב שחרור מוקדם ולא צפוי של החייל מהמסגרת, ישללו ממנו הטבות מסוימות שהיו יכולות להינתן לו אם היה ממשיך בשירות הצבאי. גם במקרים אלו, עו"ד המתמחה בתחום יכול להיות לעזר כשהוא מסייע לחייל לקבל את ההטבות המגיעות לו למרות שחרורו המוקדם.

עורך דין מתאים – גלגל ההצלה שלך

במידה והנך חייל/ת המעוניינ/ת לעמוד מול ועדת שחרור משירות בצה"ל, עליך להבטיח שטיעוניך ישמעו ולא יפלו על אוזניים ערלות. כשוועדת ההתאמה תשמע את טיעוניך ותקבל אותם, יש סיכוי גבוה שתשחרר מהשירות מהסיבות המתאימות או שתזכה להטבות המגיעות לך על פי חוק. עורך דין צבאי המתמחה בהכנה לוועדת התאמה יסייע לך להגיש לוועדת ההתאמה את הטיעונים המתאימים ביותר, ולהבטיח שכל זכויותיך ישמרו.

המידע אינו מהווה אסמכתא משפטית ואינו מהווה תחליף לקבלת יעוץ משפטי.

פורסם בקטגוריה מידע שימושי. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>